close
تبلیغات در اینترنت
راهنمای خرید لوازم کوهنوردی

 

انواع کارابین کوهنوردی
   

انواع کارابین کوهنوردی

کارابینها ابزاری هستند که در تمامی رشته های فنی کوهنوردی به طور وسیعی استفاده می شوند. تقریبا تصور انجام کار فنی بدون آنها غیر ممکن می نماید . با پیشرفت و توسعه این وسیله ، مدلهای بیشماری از این وسیله تولید شده و حال سوال اینجاست که چگونه نوع مناسب کارمان را از میان انواع موجود انتخاب کنیم ؟کارابین وسیله ای است فلزی ساخته شده از آلومنیوم که برای اتصالات ابزار کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد . کارابین در دو شکل عمومی D و گلابی به صورت های ساده یا پیچ دار ساخته می شود که هر کدام دارای کاربرد خاصی است. مقاومت کارابین (میزان وزنی که می تواند تحمل کند (بر روی بدنه آن نوشته شده است.

اجزای کارابین:
 • بدنه اصلی
 • ضامن
 • فنر
 • پین
 • مهره و پیچ (در کارابین های پیچ دار)شناخت انواع کارابین

کارابین ها از لحاظ شکل ظاهری و زاویه دهانه انواع گوناگونی دارند.هر یک از این انواع نیز کاربرد بخصوصی دارند. کارابینها توسط شرکتهای مختلفی تولید می شوند ولی همه آنها باید تحت استاندارد اروپایی EN12275 تولید شوند.  این وسیله جهت ایجاد اتصالات سریع و مطمئن کاربرد دارد و دارای تنوع بسیار در نوع و جنس می باشد که هر کدام برای مورد خاص استفاده می شود. برای غارنوردی از کارابینهای پیچ دار استفاده می شود. علت استفاده از این نوع کارابین در غارنوردی با توجه به سنگینی آن مقاومت این وسیله در برابر اصطکاک زیاد با لوازم فرود می باشد

 کارابینها را می توان در 6 گروه مختلف تقسیم بندی کرد:


نوع B ( پایه – Basic)

 
اغلب کارابینها در این دسته جای میگیرند.اکثرا شکلی مانند حرف D دارند تا حداکثر استحکام را داشته باشند.شیوه صحیح استفاده از این کارابینها به نوع دهانه کارابین بستگی دارد که می تواند قفل شونده یا غیر قفل شونده باشد. کارابین غیر قفل شونده دارای دهانه ای به شکل صاف یا خمیده است. دهانه صاف برای بسیاری از کارها مناسب است به خصوص برای اتصال به انتهای کوئیک دراو. دهانه خمیده تنها برای اتصال طناب به انتهای دیگر کوئیک دراو مناسب است . اگرچه این خمیدگی اصطلاحا انداختن طناب به داخل کارابین را راحت تر می کند اما باید مراقب خارج شدن تصادفی طناب از داخل کارابین نیز بود و با دقت بیتشری اینکار را انجام داد. کارابینهای غیر قفل شونده دارای وزن کمتری نسبت به مدلهای قفل شونده هستند.

در برخی مواقع نیاز به ایمنی بالاتری داریم و به سراغ کارابینهای قفل شونده می رویم . رایج ترین نوع این کارابین ها ، کارابین قفل شونده پیچی است که باید به صورت دستی با پیچاندن پیچ دهانه آنرا قفل کرد. کارابین های قفل شونده خودکار نیز البته وجود دارد اما سنگین تر و گرانتر هستند. اصولا بسته به تشخیص شما و قوانین مدون آموزشی باید برای امنیت بیشتر در قسمتهایی که نیاز به امنیت بیشتر است از کارابین قفل شونده استفاده کرد مانند اتصال به کارگاه و اتصال به تونیک . درصورت نیاز به کارابین قفل شونده و عدم دسترسی می توانید از دو کارابین غیر قفل شونده به صورتی که دهانه آنها مخالف یکدیگر باشند استفاده کنید.
 

نوع D ( جهتی – Directional)

 
این نوع کارابین برای تهیه و اتصال به کوئیک دراو تولید می شود و دستگیره ای در انتهای کارابین برای این اتصال تعبیه شده است. در صعودهای ورزشی معمولا زیاد استفاده می شود.


نوع X( تخم مرغی – Oval)

 
شکل تخم مرغی این کارابین خاصه صعودهای امداد و نجات است. شکل متقارن این کارابین از جابجایی کارابین زمانی که زیر بار است جلوگیری می کند ، اتفاقی که ممکن است برای دیگر شکلها بیافتد. نکته منفی این کارابین استحکام کمتر آن نسبت به کارابینهای D شکل است به خصوص زمانی که دهانه آن باز باشد.


نوع HMS – H

 
این نوع از کارابین برای حمایت طراحی شده تا با اکثر ابزاری حمایت به راحتی کار کند. قسمت عریض این کارابین به طناب اجازه می دهد با داشتن فضایی بیشتر حرکتی نرم و روان داشته باشد. نکته منفی این کارابین استحکام ضعیف آن به هنگام باز بودن دهانه است هر چند که بدون استثنا این نوع کارابین به صورت دهانه قفل شونده تنها ارایه می شود.


نوع  Klettersteig – K

 
این نوع برای تهیه لنیارد و یا فراتا استفاده می شود.باید دارای دهانه قفل شونده خودکار باشند. اندازه آنها بزرگتر از معمول است تا به بتوانند به داخل کابلهای مسیر ویافراتا بیافتند.

 
نوع QuickLink – Q

 
این شکل از کارابین از آنجا که دهانه ای برای باز شدن  تصادفی ندراند امنیت را بالا می برند فقط باید دقت کرد که مهره آن را تا انتها چرخاند تا کامل بسته شود. به دلیل ارزانی و استحکام بالای این نوع ، جهت استفاده به عنوان حلقه فرود زمانی که می خواهید از مسیری فرود بروید یا از ادامه مسیر منصرف شده می خواهید با جاگذاشتن یک کارابین از مسیر به پایین برگردید ایده آل است. البته در شکلها و آلیاژها مختلفی تولید می شوند .

 

راهنمای خرید طناب کوهنوردی
  راهنمای خرید طناب کوهنوردی
طناب حیاتی ترین ابزار در کوهنوردی فنی به شمار میرود و نیز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید ابزار و تخصصی شدن کوهنوردی، نکاتی که مربوط به بکارگیری و استفاده از طناب میباشد، حائز اهمیت مینماید. طناب ها باید مورد تائید اتحادیه جهانی انجمن های کوهنوردی ( UIAA) قرار گیرند. البته توصیه می شود از طناب هایی استفاده شود که دارای استاندارد اتحادیه ی اروپا (CE) نیز باشند.


طناب کوهنوردی  Rope

امروزه کوهنوردی به زیر شاخه های زیادی تقسیم شده است به طوری بعضی از این فعالیت ها کاملاًًًً تخصصی شده و راه خود را از کوهنوردی کلاسیک جدا کرده اند، از این دسته میتوان به فعالیت هایی از قبیل : سنگنوردی سالنی، سنگنوردی در طبیعت،  یخنوردی، دره نوردی، مسیرهای ترکیبی،درای تولینگ و غارنوردی اشاره نمود. که اگرچه به ظاهر از وسایل فنی مشترکی در آنها استفاده میشود ولی در واقع هر کدام،لازمه بکار گیری ابزار خاص خود میباشد.طناب کوهنوردی نیز ازآن دسته از وسایلی است که گاها ًبه صورت مشترک و به اشتباه بکار میرود وحتی در برخی موارد شاهد رخ دادن حوادثی به همین دلیل میباشیم.
 

طناب حیاتی ترین ابزار در کوهنوردی فنی به شمار میرود و نیز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید ابزار و تخصصی شدن کوهنوردی، نکاتی که مربوط به بکارگیری و استفاده از طناب میباشد، حائز اهمیت مینماید. طناب ها باید مورد تائید اتحادیه جهانی انجمن های کوهنوردی ( UIAA) قرار گیرند. البته توصیه می شود از طناب هایی استفاده شود که دارای استاندارد اتحادیه ی اروپا (CE) نیز باشند.

قطر طناب 

طناب های کوهنوردی در قطر های مختلف ( 3 ، 5 ، 7 ، 8/5 ، 9 ، 10/5 ، 11 میلی متر) ساخته می شوند . در کوهنوردی طناب های با قطرهای مختلف کاربرد خاص و متفاوتی دارد .

 

قطر طناب از 7/5 میلیمتر تا 11 میلیمتر به طور کلی، قطر ضخیم تر به معنی طناب قوی تر و با دوام تر است، اما آن را نیز سنگین تر است.

-  به طور کلی، شما را در سمت امن با قطر طناب بین 10 میلیمتر و 11 میلیمتر. این طناب مناسب برای سفر سنگ، یخ و یخچال هستند.
 
- طناب با قطر کمتر از 9 میلیمتر به صورت جفت استفاده می شود و کوتاه برای جدا کردن قطعات حفاظت از کشیدن طناب در مسیر آمیخته به کاهش است. این طناب باید به تنهایی استفاده نمی شود!
 
- سبک، از طناب تک 9 میلیمتر برای سفر یخچال ساده استفاده می شود، اما بیش از حد نازک برای برگزاری آبشار بر روی سنگ عمودی هستند.
 
 
انواع طناب  

طناب ها از نظر نوع ساخت به دو دسته تقسیم می شوند:

1-     قابل کشش (Dynamic): هنگام وارد شدن بار بر روی آنها از خود خاصیت کشسانی بروز می دهند.

2-     غیرقابل کشش (Static): هنگام وارد شدن بار بر روی آنها از خود خاصیت کشسانی بروز نمی دهند.

 

تمام طناب هایی که با آنها عمل صعود از سنگ انجام می گیرد باید از نوع قابل کشش باشد.
 
 
ساختمان طناب

طناب ها از دو بخش تشکیل شده اند:
 
1- هسته :بخش اصلی طناب است و به دلیل ساختار خود مسئول کشش پذیری (Dynamism) طناب است. به طور مثال در یک طناب 11 میلی متری هسته از حدود 55000 نخ باریک و بلند از جنس پرلون تشکیل شده است..این 55000 نخ در دسته های جداگانه در کنار هم قرار گرفته و هسته را تشکیل داده اند . با یک محاسبه ساده معلوم می شود که در یک طناب 11 میلیمتر با طول 50 متر ، 2750 کیلومتر نخ باریک به کار رفته است.

2- روکش یا غلاف:به دور هسته بافته شده و آن را از خراش و دیگر عوامل خارجی محفوظ نگاه می دارد . این غلاف محافظ از جنس پلی آمید ساخته شده است . روکش یک طناب از حدود 3000 نخ باریک تشکیل شده است . چنانچه روکش طناب آسیب ببیند ، هسته که به رنگ سفید است آشکار شده و این امر هشدار واضحی برای تعویض طناب است.
 
انواع طناب از نظر نوع کاربری

طناب ها با کاربرد های گوناگون ساخته می شوند . به هنگام خرید باید با مطالعه دفترچه راهنمای همراه طناب به کاربری آن دقت کرد . معمولا طول طناب هایی که برای صعود و فرود از آن استفاده می کنیم بین 50 تا 60 متر است.
 

تک طناب یا single rope این طناب ها به صورت تک رشته مورد استفاده قرار میگیرد و توانایی مهار سقوط را دارا هستند .  این طناب برای صعود در مسیرهای دشوار و نسبتاً مستقیم و صعودهایی که در آن نیاز به فرود بلند به اندازه طول طناب نباشد، بهترین گزینه است. کاربری عمده اینگونه طناب ها در سنگنوردی است. اندازه هایی که معمولا در صعود ها استفاده می شود عبارت است از:9/8، 10/2 ، 10/5 ، 11.
 
نیم طناب یا طناب دوبله  double ropeاین طناب به صورت دو رشته مورد استفاده قرار میگیرد و صعود کننده انتهای هر دو رشته را به خود متصل کرده و هر رشته آن را در داخل کارابین حمایت میانی قرار میدهد. این روش باعث کاهش شکست طناب در طول مسیر صعود میگردد. نیم طناب ها برای کوهنوردی و صعودهای بلند چند طول طنابه که فرود در آن الزامی است، گزینه بسیار مناسبی است. این طناب ها در مسیرهای  دارای حمایت های میانی نامطمئن، به ویژه یخ نوردی، کاربرد بسیاری دارند. زیرا در هنگام سقوط،کاربر ابتدا روی یک رشته سقوط کرده و سپس نیرو به رشته دیگر وارد میشود. به این ترتیب، نیروی ضربه حاصله به میزان زیادی کاهش می یابد. به علاوه، این طناب ها در صورت ریزش سنگ یا سقوط در مسیرهای تیغه ای، ایمنی بیشتری برای کاربران ایجاد می نمایند. به منظور کاهش اصطکاک، شکست طناب و ایمنی بیشتر در طول مسیر صعود، رشته های طناب باید به صورت جداگانه به کارابین های میانی متصل گردند.

طناب دو قلو twist rope این نوع طناب همواره به صورت دو رشته موازی در کنار یکدیگر استفاده شده و صعود کننده به انتهای هر دو رشته موازی در کنار یکدیگر استفاده شده و صعود کننده به انتهای هر دو رشته طناب متصل است و آن ها را در داخل یک کارابین می اندازد. مزیت طناب دوقلو نسبت به تک طناب، امکان فرود بلند به اندازه طول طناب میباشد. این طناب ها نسبت به نیم طناب ها سبکتر هستند، اما نمیتوان رشته ها را به صوت جداگانه در داخل کارابین های میانی قرار داد.
 

کاربرد طناب های قطر های مختلف

۳ میلی متری: بند چکش – بند حمایت ابزار (مانند: صفحه ترمز – هشت فرود – یومار)
۵ میلی متری: حلقه طنابچه – طنابچه مخصوص گره پروسیک – پله رکاب
۷ میلی متری: به صورت دو لا برای فرود – بر قراری کارگاه ها – طناب انفرادی
۹ میلی متری: برای صعود و فرود (به این نوع طناب ها، نیم طناب گفته می شوند) استفاده در صعود های دشوار به صورت دو لا (روش ۲ طنابه)
۹/۸۱۰/۲۱۰/۵۱۱ میلی متری: برای حمایت در صعود های سر طناب
 

جدول مقاومت طناب در برابر فشار

( توجه کنید بسیاری از طنابها مقاومتی بیشتر از آنچه در این جدول وجود دارد ، دارند، اما لازم است همواره در حد مقاوتی مندرج در دفترچه راهنمای آن از طناب استفاده شود)
 
 
 
 
نگهداری از طناب

مهمترین مواردی که باید در حفاظت از طناب ها به کار رود عبارت است از:
 • قرار دادن طناب داخل یک کیسه در بسته پارچه ای (پارچه ای که هوا از منافذ آن عبور کند) و دور از گرد وخاک . نگهداری این کیسه در جای خشک توصیه می شود.
 • محافظت از تابش طولانی مدت نور خورشید به آن .
 • قرار ندادن طناب در لبه تیز سنگ ها و خودداری از گذاشتن پا بر روی آن .
 • عدم شست و شوی طناب با مواد شیمیایی . در صورت آلوده شدن آن به مواد روغنی آلاینده و در صورت نیاز به شست و شو فقط با آب سرد آن را بشویید و در مجاورت باد ، در سایه و دور از حرارت مستقیم قرار دهید تا کاملا خشک شود . اگر محلول شست وشوی اختصاصی طناب که کارخانه سازنده توصیه نموده است موجود باشد از آن استفاده نمایید.
 • طناب خود را به کسی قرض ندهید .
 • برای طناب خود یک دفترچه درست کنید و کارهایی که با آن انجام داده اید را در دفترچه یادداشت کنید.
 • از طناب خود جز برای کوهنوردی استفاده دیگری نکنید.
 • هنگام نگهداری از طناب آن را زیر لوازم دیگر قرار ندهید.
 • قبل از استفاده از طنابها آن را به دقت بازبینی کنید و پس از اطمینان از سالم بودن، از آن استفاده نمایید.
 • در صورت زدگی طناب، حتما ضمن علامت گذاری و یا جدا کردن آن از دیگر طنابهای سالم دیگر کاربران را  نیز با خبر سازید.
 • بسته به نوع استفاده و کاربری، هر طناب  عمر مفیدی دارد که بعد از آن باید کنار گذاشته شود. نهایت این عمر 5 تا 6 سال است و حتی اگر از طناب استفاده نکرده اید، بعد از این مدت باید آن را دور بیندازید! کلیه ابزار نایلونی برای خود عمر مفیدی دارند و طناب از این قاعده مستثنی نیست. 3 تا 4 سال حداکثر زمانی است که می توان از یک طناب استفاده کرد (در بعضی از برنامه ها و صعود ها ). 2 سال برای استفاده منظم و هفتگی. 1 سال برای استفاده بیش از یک روز در هفته.

روش جمع کردن طناب 

برای جمع کردن طناب (حلقه کردن طناب )روش های گوناگونی وجود دارد که دو روش یک لا و دو لا آموزش داده می شود.
 
 
 
در هنگام پرتاب طناب نکات زیر را باید رعایت نمود:
 • انتهای طناب حتما باید در کارگاه ثابت شده باشد.
 • طناب را باید به خوبی حلقه کرد  تا بدون اینکه در مسیر گره بخورد ، تا پایین سنگ باز شود.
 • در هنگام پرتاب طناب ، باید به جهت وزش باد و سرعت چرخش و پرتاب توجه نمود.
 • گفتن کلمه طناب قبل از پرت کردن آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
طناب غارنوردی - استاتیک

قطر طناب غارنوردی نباید کمتر از 9 میلیمتر و بیشتر از 12 میلیمتر باشد، این طنابهای خاصیت کشسانی ندارند و دارای رویه ای زبر می باشند اصطلاحاً به این طنابها، طنابهای استاتیک گفته می شوند و از 2 قسمت هسته و روکش تشکیل شده اند . علل ساخت این طناب برای غارنوردی در درجه اول ، به علت خاصیت ارتجاعی و کشش زیاد در طنابهای کوهنوردی برای بالا آمدن از این طنابها نیروی مضاعفی نیاز می باشد ولی در طناب غارنوردی این مشکل وجود ندارد. دوم اینکه این طنابها مقاومت بیشتری در برابر اصطکاک و رطوبت دارند.

نکاتی در مورد مراقبت از طناب غارنوردی

1- اضافه طناب در ته چاه باید حلقه شود تا زیر پا لگد مال نشود.
2- از طنابهای زخمی و مشکوک استفاده نگردد.
3- به سوختگی و پیچ خوردگی آنها توجه شود.
4- طناب بعد از هر برنامه باید تمیز و با آب شیرین شستشو داده شود.
 
 

راهنمای پوشاک کوهنوردی

کوهنوردان انسان هایی با استقامت هستند و توانایی تحمل شرایط بسیار سخت را دارند. این جمله تعریفی است که بیشتر ما از یک کوهنورد داریم و بسیار درست نیز هست. همه ما با حضور در طبیعت و فعالیت در فصول مختلف مشاهده می کنیم که کوهنوردان با تجربه به راحتی هر نوع آب و هوایی را تحمل کرده و در بعضی مواقع لذت نیز می برند. در حالی که ما احساس خوشایندی نداریم؛ گرما، سرما، خیس شدن بدن، تعریق زیاد مواردی است که همه ما پیش تر در کوهستان با آنها مواجه شده ایم اما کوهنوردان...

 

برای مشاهده ی بیشتر به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید...


ادامه مطلب

راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی و سنگنوردی

 

کفش سنگین اسکارپاکفش مهم ترين وسيله يک کوهنورد است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک کفش کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. در این نوشتار سعی بر راهنمایی کاملی برای خرید کفش برای کوهنوردان گرداوری شده است.
برای مشاهده بیشتر به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید...

 


ادامه مطلب

راهنمای استفاده و خرید باتوم کوهنوردی

 

 

باتوم (باتون -عصای کوهنوردی-Trekking Poles) یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوهپیمایی است. امروزه بسیاری از کوهنوردان از باتوم(باتون) در پیمایش های طولانی و صعود های زمستانه خود استفاده میکنند و روز به روز به تعداد استفاده کنندگان اضافه می شود. بسیار مهم است که باتوم ها بصورت یک جفت (2عدد) و صحیح بکار رود تا صدمه ای...

 

برای مشاهده بیشتر به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید...

 


ادامه مطلب